Forum Mesajları

Notion Türkiye
28 Oca 2022
In Emoji ve Simge Kullanımı
Notion’da sayfalarınıza ulaşmada ya da onları bulmada zorluk çekiyorsanız kendinizi mutlu hissettirecek emojiler ve simgeler kullanmalısınız! İster sayfanızın yanından isterseniz de sayfa konu başlığınızın üstünde beliren simge ekleme butonundan sizi keyiflendirecek emojiler ekleyebilirsiniz. Bu şekilde, sayfalarınız daha sistemli ve düzgün gözükür. Emoji seçmekte zorlanıyorsanız rastgele emoji seçimine tıklayın ve Notion sizin için seçsin. 👀 Eğer emoji yerine bir fotoğraf simgesi oluşturmak istiyorsanız o da basit! Aynı şekilde sayfanızın yanında ya da sayfa içerisindeki simge ekleme butonundan bu sefer fotoğraf yükle kısmına tıklarsanız bilgisayarınızdan ya da telefonunuzdan fotoğraf ekleyebilirsiniz. Bunun yanında link ekleme alternatifi de mevcut. Sayfanıza arka plan eklemek için konu başlığının üzerindeki arkaplan yükle seçeneğini seçebilirsiniz. Notion size rastgele bir arka plan sunacaktır fakat emojide olduğu gibi, sayfanızı isterseniz Notion’ın kendi arka planlarıyla isterseniz de kendinizin yükleyeceği bir arka planla süsleyebilirsiniz. Alternatif olarak link ekleyebilir ya da “Unsplash” kısmından istediğiniz özelliği yazıp stok fotoğraf oluşturabilirsiniz. Yükledikten sonra dilerseniz arka planın pozisyonunu değiştirebilir istediğiniz konumda ayarlayabilirsiniz. Arka plan formatları görüntüde bozulmalar oluşturabileceği için size tavsiyemiz en azın 1500 piksel genişliğinde fotoğraflar yüklemeniz. Öte yandan, eğer takım arkadaşlarına sahipseniz, isim kartları için fotoğraf ekleyebilir bu şekilde kişileri tanımlayabilirsiniz. Notion’ın size sunmuş olduğu emojileri ve simgeleri dilediğiniz şablonda, istediğiniz bir çalışma alanında kullanabilir, kendi sayfanızı veya grup sayfanızı kişiselleştirebilirsiniz! ☺️
0
0
4
Notion Türkiye
28 Oca 2022
In Kısayollar
Dijital alanda kısayolları kullanmak iş yükümüzü fazlasıyla azaltır. Notion’da kullanacağınız kısa yollar, sayfalar arası geçişte, özellikle silinen dosyayı hızlı bir şekilde geri alıp işe devam etmede çok yararı olacaktır. İşte o kısayollardan bazıları; Önceki sayfaya geri dönmek için CTRL [ (sol köşeli parantez) bir sonrakine gitmek içinse CTRL ] (sağ köşeli parantez) kullanabilirsiniz. Karanlık ya da aydınlık moda geçiş yapmak isterseniz CTRL+Shift+L kısayolunu kullanabilirsiniz. Yaptığınız herhangi bir işi sildiğinizde geri almak için CTRL+Z kısayolunu tercih edebilirsiniz. Böylelikle fazla uğraşmadan hızlıca hatayı düzeltmiş olursunuz. Metninize kısa yoldan link eklemek için CTRL+K yapabilirsiniz. İki metnin birbiriyle bağlantılı olmasını sağlamak için TAB tuşuna basabilirsiniz. Böylelikle metni sürükleyeceğiniz zaman bağlantılı olduğu metinle beraber sürüklemiş ve değiştirmiş olursunuz. Eğer bağlantılı olmasını istemezseniz Shift+TAB yapabilirsiniz. Bir bloğu kopyalamak için basılı tutup Alt tuşuyla farklı bir yere sürükleyebilirsiniz. Tablo görünümünde bütün kartları seçip CTRL+/ tuşuna basarsanız bütün kartların özelliklerini değiştirebilir tek bir özellik haline getirebilirsiniz. Alt alta bütün “toggle”ları açmak ya da kapatmak için CTRL+Alt+T basın. Blok içindeyken CTRL+Shift+1 “Konu Başlığı 1” CTRL+Shift+2 “Konu başlığı 2” CTRL+Shift+3 “Konu Başlığı 3” CTRL+Shift+4 “Yapılacaklar listesi” CTRL+Shift+5 “Sıralı madde” CTRL+Shift+6 “Sıralı liste” CTRL+Shift+7 “Toggle” oluşturur. Notion’ın oluşturmuş olduğu bu kısayolları kullanarak ulaşmak istediğiniz özelliklere daha hızlı bir şekilde erişebilir böylece Notion’ı daha profesyonel kullanabilirsiniz. Özellikle Notion’ı iş için kullanıyorsanız kısayollar başarılı bir zaman yönetimi sağlamanıza yardımcı olur.
0
0
11
Notion Türkiye
28 Oca 2022
In Veritabanları
Boş bir sayfa oluşturduğunuzda sayfayı dilediğiniz şekilde kişiselleştirebilir ve çeşitli simgeler ekleyerek anlatımı zenginleştirebilirsiniz. Sayfada bir başlık açtığınızda üstünde ikon ve arkaplan ekleyebileceğiniz bir kısım çıkar. Notion’ın kendi veritabanında bulundurduğu fotoğraflardan, linkten ya da bilgisayarınızdan yükleyeceğiniz fotoğraflardan arka plan oluşturabilirsiniz. Aynı şekilde kişisel zevkinize göre bir ikon yerleştirebilirsiniz. Böylelikle kendinize özel bir sayfa oluşturmaya başlamış olursunuz. Boş sayfanıza dilerseniz çeşitli şablonlar, notlar, görsel veya işitsel medyalar, ekleyebilirsiniz. Ya da sadece blog hazırlayacağınız bir metin sayfasına dönüştürebilirsiniz. Sayfadaki bloklara gömülü linkler ekleyebilir, referans oluşturabilir ve alt metin yazabilirsiniz. Her şey not tutmanız ve akılda soru işareti bırakmamanız için var! Aynı zamanda, sayfanıza tablolar, takvimler, galeriler ve listeler ekleyerek notlarınızın düzenli ve anlaşılır olmasını sağlayabilirsiniz. Bir tablo oluşturduğunuzda tabloya isim verip etiketlerini, isimlerini ya da numaralarını oluşturabilirsiniz. Böylelikle anlaşılması oldukça kolay bir veritabanı haline gelir ve çalışma ortamınıza pratiklik kazandırır. Tablonuza görünüm ekleyerek filtreleyebilir, odağınızı istediğiniz noktaya çevirebilirsiniz. Örneğin, alışveriş tablonuzda sadece yaptığınız harcamaları görebileceğiniz bir görünüm oluşturabilirsiniz. Ya da hangi tarihte hangi üründen ne kadar aldığınıza dair bilgiye direkt ulaşabilirsiniz. Ya da zaman çizelgesi oluşturarak verimli bir proje planlaması yaratabilirsiniz. Oluşturduğunuz tablo ile tarih, isim ve etikete göre gruplandırma yapılabilir. Aynı zamanda, sayfanızda bulunan herhangi bir verinin şeklinde ve pozisyonunda değişiklik yapmakta serbestsiniz! Kolaylıkla büyütüp küçültebilir, sayfanızı başka bir sayfaya transfer edebilir ya da başka bir çalışma alanına kopyalayabilirsiniz.
0
0
3
Notion Türkiye
28 Oca 2022
In Genel Tartışma
Takım arkadaşı oluşturmak için “Ayarlar” kısmından davet linki oluşturup linki, eklemek istediğiniz kişiye gönderebilirsiniz. Eğer Notion kullanıcılarını kendi çalışma alanınıza davet etmek istiyorsanız, sayfanın başındaki “Paylaş” kısmından kullanıcıları seçebilirsiniz. Ayrıca, herhangi bir metne yorum oluşturmak için metnin yanındaki 6 noktadan ya da metnin üstünde beliren bloktan yorum seçeneğine tıklayabilirsiniz. Yorumda kişi etiketlemek için yorumun başına @(et) işareti koyup istediğiniz kişiden bahsedebilirsiniz. Aynı şekilde, metnin başına @(et) simgesi eklenip bir hatırlatıcı oluşturulabilir. Öte yandan, sayfanın başlık kısmında bir tartışma başlatabilir, takım arkadaşlarınızla iletişim halinde olabilirsiniz. Bu sayede, fikir danışıldığında ya da sayfanın gözden geçirilmesi istendiğinde bahsedilen kişiye bildirim gelir ve doğrudan ulaşım sağlanır. Son güncellemeler kısmında en son ne oluşturduğunuzu görebilir, yorumları ve tartışmaları yakından takip edebilirsiniz. Önemli kişileri takibe alabilir ve yaptıkları işlerle yakından ilgilenebilirsiniz. Bu video, Notion’ın en temel özelliklerini öğrenmeye ve çalışma alanınızı anlamaya, ve işbirliği oluşturmaya yardımcı olur.
0
0
2
Notion Türkiye
28 Oca 2022
In Çalışma Alanı (Workspace)
Hangi sayfada çalışıyorsanız sadece o sayfayı açık tutabilir diğer sayfaların sekmelerini kapalı tutabilirsiniz. Oluşturduğunuz sayfadaki blokları farklı başlıklar altına alabilir, yer değişiklikleri yapabilirsiniz. Sayfanın sağ üst köşesinde olan yıldız simgesine tıklayıp sayfayı favorilerinize ekleyebilirsiniz. Favorilere eklenen sayfa “Favoriler” kısmı olarak ayrı bir çalışma alanı oluşturur. Yukarıda bulunan hızlı arama butonundan aradığınız çalışma alanına, sayfaya, kişilere, kısacası Notion’da oluşturduğunuz her türlü veriye ulaşabilirsiniz. Hızlı arama kısmında kişiye göre ya da tarihe göre filtreleyerek arama yapabilir, işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Çalışma alanınızın en alt kısmındaki şablonlara tıklayarak çeşitli Notion şablonlarından faydalanabilir ve üzerinde çalışabilirsiniz. Şablonların hemen altındaki içe aktarma’dan dosya yükleyebilirsiniz. Çalışma alanının kenar çubuğundan boyutunu değiştirebilir ya da kapatarak sayfanıza yoğunlaşabilirsiniz.
0
0
7
Notion Türkiye
28 Oca 2022
In Çalışma Alanı (Workspace)
Kişisel alanınızdaki sayfaya tıklayarak metin oluşturabilir ve metnin büyüklüğünü, kalınlığını, rengini yukarısında beliren bloktan istediğiniz şekilde stilize edebilirsiniz. Sadece metin oluşturmakla kalmayıp birden fazla blok ekleyebilirsiniz. Metnin yanında çıkan artı işaretine tıklayarak ya da boş bloğa yan çizgi ekleyerek temel bloklara ulaşabilirsiniz. Diğer bir yöntem ise; yan çizgi ekleyip istediğiniz bloğun ismini yazdığınızda blok otomatik olarak oluşur. Örneğin bir liste oluşturabilir, fotoğraf ya da video ekleyebilirsiniz. Bloğun yanındaki 6 noktaya basılı tutarak dilediğiniz yere sürükleyebilirsiniz.
0
0
1
Notion Türkiye
28 Oca 2022
In Notion Kurulumu
Telefon kullanımında işletim sisteminize göre IOS ya da Android seçeneğini seçerek indir butonuna tıklayın. Apple ya da Google kullanıcısı olarak ya da direkt e-mail adresiniz ile giriş yapın. Bilgisayar kullanımında işletim sisteminize göre Mac ya da Windows’u seçerek aynı şekilde indir butonuna tıklayın. Mac veya Windows ile ya da e-mail adresiniz ile giriş yapın. Mail adresine gelen kod ile Notion uygulamasına girin. Notion uygulamasını bireysel kullanacaksanız bireysel, grubunuzla beraber kullanacaksanız grup hesabı oluşturun. İlerle butonuna tıklayarak anasayfaya ulaşın. Anasayfada kendi proje alanınız oluşur ve oradan planlama yapmaya başlayabilirsiniz. Notion, aydınlık ve karanlık olmak üzere iki arayüze sahiptir. Dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. 🌗
0
0
2
Notion Türkiye
28 Oca 2022
In Notion Nedir?
Notion, kullanımı oldukça basit fakat fonksiyonel bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda birden fazla sayfa ve tablo oluşturabilir ve bu tabloların içine istediğiniz planı düzenleyebilirsiniz. Notion’ın başlıca amacı, kontrol edilemeyen veya başa çıkılamayan planlamaları daha görülebilir ve sistemli bir düzen haline getirmektir. Arayüzünü istediğiniz platforma dönüştürebilir ve eklemek istediğiniz görsel ya da işitsel herhangi bir medyayı kişisel ya da çalışma alanınıza ekleyebilirsiniz. Bu yüzden, bir sayfayı ya da şablonu düzenlerken oluşturduğunuz platformda diğer bütün elementler elinizin altında bulunur ve kolaylıkla entegre edebilirsiniz. Diğer bir amaçlarından biri de, hazırlamış olduğunuz planların diğer planlamalarla bağlantılı bir şekilde işlemesidir. Oluşturmuş olduğunuz herhangi bir organizasyonu kolaylıkla başka bir organizasyonla kombinleyebilir ve aralarında ilişki kurarak bağlantı oluşturabilirsiniz. Bağlantı oluşturduğunuzda otomatik olarak birbirleriyle koordineli bir şekilde ilerler ve bu da kullanım açısından oldukça rahatlık ve kolaylık sağlar. Herhangi bir eklemede bulunduğunuzda bağlantılı olmasını tercih ettiğiniz veri otomatik olarak güncellenir ve eklenti her iki şablonda da gözükür. Bununla beraber, Notion’ı proje yönetimi, kişisel blog, iş arkadaşları arasında görev dağılımı, oy kullanımı ve kod yazmak gibi amaçlar edinerek kullanabilirsiniz. En üst verimi almak için Notion’ın kendi sitesinde bulundurduğu ücretli ya da ücretsiz şablonlar veya kişiye özel oluşturulan şablonlar uyarlanabilir. Dosya oluşturmak istediğinizde çok kolay bir şekilde alt dosya hazırlayabilirsiniz. Böylelikle karışıklıktan uzak anlaşılabilir bir dosyalama sistemi oluşturulur ve takip etmesi daha da kolay hale gelir. Ayrıca diğer uygulamalardan herhangi bir veri aktarımı ya da dosya paylaşımı yapılabilir. Örneğin bir rota oluşturduğunuzda o rotanın harita görselini ya da linkini sayfanıza uyarlayabilirsiniz. Notion’da kullanılabilir kısa yollar ve simgeler hedef oluşturmada pratiklik kazandırır. Sayfanın içindeki planlar listesi, tablo ve tablo görünümleri, takvim, oynatma listesi, harita gibi eklentiler oluşturularak rahatlıkla farklı kişilerle paylaşılır ve üretkenliği yüksek oranda arttırır. Böylelikle Notion, farklı kategorilere ayrılarak her bireye farklı kullanım amacı sunar.
0
0
2
Notion Türkiye
28 Oca 2022
In Notion Nedir?
Notion, sadece önemli olaylar için not tutmak değil, aynı zamanda iş hayatındaki dengeyi kurmak ve kişisel amaçlar oluşturmak için geliştirilmiş bir programdır. Gerek hayattaki önemli durumları sıraya koymak, gerekse kişisel hayat için sorumluluk almak çoğunluk için oldukça zor bir aşamadır. Öte yandan, Notion bütün bunların hepsini derleyip tek bir veritabanı üzerinde düzenlemeyi sağlar ve bu düzenlemelerin nasıl planlanacağı konusunda yardımcı olur. Kişisel deneyim kazanmayı veya hayal edilen hedefe ulaşmayı kim istemez ki? Notion’ın ücretsiz sunduğu kişisel veya profesyonel şablonlar sayesinde hedeflere odaklanan planlamalar yapılabilir ve bunun üzerinden bir takip süreci oluşturulabilir. Bununla beraber, sadece kişisel alana yoğunlaşmayı tercih edebilirsiniz. Yeni yıl planları, tatil organizasyonları, kitap okuma rutini gibi doğrudan size hitap eden başlıklar altında sayfanızı şablonlarla süsleyebilir, eğlenceli hale getirmek için emojiler, simgeler ve görsel içerikli medyalar kullanabilirsiniz. Notion, kişisel alanınızı kişiye özel hazırlar ve kendinizi, sırf sizinle ilgili bir sayfada rahat ve güvenli hissedebilirsiniz. Alışkanlık haline getirmek istediğiniz fakat bunun için yeterli ortamı oluşturamadığınızı düşünmeniz oldukça doğal. Örneğin sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmak hemen hemen herkes için kolaydır fakat onu uygulamaya geçirmek düzenli bir takip ve disiplin ister. Notion, bu gibi durumlarda motivasyon kaynağına dönüşür ve bunun için sorumluluk almayı destekler. Kolay kullanımı sayesinde hangi gün ne yediğinizi hatta haftalık kalori kaybınızı sistematik bir şekilde takip edebilirsiniz. Bu da sizin motivasyonunuzu artıracak ve başarılı olmanızı sağlayacaktır. Kısacası, Notion kişisel hayatı, iş takip sürecini, kişisel hedefleri ve planları, akılda kalması gereken önemli durumları detaylı bir şekilde organize etmeyi ve bu şekilde hayatı kolaylaştırmayı sağlar.
0
0
7
Notion Türkiye
28 Oca 2022
In Notion Nedir?
Günlük kişisel hayatta ya da iş hayatında sıkça planlamalara, organizasyonlara ve en önemlisi yaşamı düzenli bir hale getirmek için oluşturulan not sistemine ihtiyaç duyulur. Bu sebeple, bir not defterine not almak veya günlük iş akışı oluşturmak herkesin sıklıkla başvurduğu popüler bir başa çıkma yöntemidir. Notion, tam olarak bu misyonu sahiplenmiş, gerek bireysel gerekse takım arkadaşlarıyla kullanılabilen günlük hayat rutinini ve önem arz eden herhangi bir akışı, sistematik bir işleyişle sunan bir uygulamadır.
0
0
3
Notion Türkiye
21 Oca 2022
In Genel Tartışma
Seni daha yakından tanımak isteriz. Yorumlarda topluluğa merhaba demek için süper bir fırsat!
2
0
7
Notion Türkiye
21 Oca 2022
In Genel Tartışma
Düşüncelerini paylaş. Gönderilerine ve yorumlarına GIF'ler, videolar, hashtag'ler ve daha fazlasını eklemekten çekinme. Aşağıda yorum yaparak başla.
2
0
13
Notion Türkiye
21 Oca 2022
In Genel Tartışma
Herkesin bu topluluktan en iyi şekilde yararlanmasını istiyoruz, bu nedenle lütfen şu yönergeleri okuyup uygulamanızı rica ediyoruz: Birbirinize saygı duyun Mesajları forum konusuyla alakalı tutun Spam atmayın
2
0
3

Notion Türkiye

Yönetici
Diğer Eylemler