top of page

Şablon butonları

Template_buttons_-_hero.png

BU MADDEDE

Notion'da, sık kullandığın içerik kombinasyonlarını kolayca çoğaltabilirsin — aslında bir sayfa içinde kendi şablonlarını yarat🍣

Şablon butonu nedir?

Bir sayfaya şablon düğmesi eklediğinde, çoğaltmak istediğin içerikle çok kısa bir yapılandırma formu doldurmanı ister. Bu butonu yapan şeydir - her bastığında yapılandırdığın içeriği oluşturursun.

Örneğin, her gün tekrar tekrar oluşturmaktan kurtulduğun formu doldurduktan sonra ne kadar minettar olduğuna dair soru sorduğunu düşün. Veya her günün başında aynı yapılacaklar listesini oluşturmak istiyorsun. Şablon düğmemiz bunun için mükemmel!

Şablon butonu oluştur

  • Bu düğmeyi eklemek için, fareyle üzerine gelindiğinde sol kenarda görünen + işaretine bas ve Şablon düğmesini bulmak için kaydır. Veya /şablon yaz ve enter tuşuna bas. Aşağıdakiler görünecektir:

Template_button.png
  • Buton adı altındaki butonu yeniden adlandır ve çoğaltmak istediğin içeriği Şablon bölümüne sürükle. Sayfanda yaptığın gibi bu bölümde de içerik oluşturabilirsin.

  • Şablon düğmesi, onu yapılacaklar listeleri için nasıl kullanacağını göstermek için önceden biçimlendirilmiştir, ancak Şablon bölümündeki herhangi bir şeyi silebilir ve kendi içeriğini ekleyebilirsin.

  • Hepsini seçip bu bölüme sürükleyerek birden fazla bloğu aynı anda sürükle. Başlıklar, madde işaretleri, onay kutuları, istediğin metni vb. ekleyebilirsin.

  • Butona tıkladığında tüm alt sayfaları ve içeriklerini çoğaltmak için formun Şablon bölümüne sürükleyebilirsin.

  • Yapılandırma formunu kapatmak için bu pencerenin sağ üst köşesindeki Kapat'a bas ve her tıkladığında içeriği oluşturmak için düğmeyi kullan.

Şablon butonu sil

  • Butonun üzerine gel ve sol kenardaki ⋮⋮ seçeneğine tıkla. Veya sağda görünen ••• simgesine tıkla. Ayrıca sağ tıklayabilirsin. Tüm bu eylemler aynı menüyü getirecektir.

  • Şablon butonu tamamen kaldırmak için Sil'i tıkla. Onu geri getirmek için yeniden yapmak zorunda kalacaksın.

 

SSS
İç içe içerik için nasıl şablon oluşturabilirim?
İç içe içerik, başka bir içerik bloğunda yaşayan her türlü içeriktir, örneğin: bir sayfadaki resimler ve metinler veya bir geçiş listesi içindeki yapılacaklar listesi.

Çoğaltmak istediğiniz içeriği oluşturun ve bir sayfaya veya geçiş listesine sürükleyin.

Bir Şablon Düğmesi oluşturun ve sayfayı veya geçiş listesini yapılandırma formunun Şablon bölümüne sürükleyin.

Kapat'a basın ve Şablon Düğmenizi sayfanızdaki en kullanışlı konuma sürükleyin.

Bir şablon düğmesinin içinde @today gibi bir @ etiketi kullanabilir miyim?
Evet! @-bahsetmenin sabit tarihi/kullanıcıyı mı yoksa yineleme üzerine tarihi/kullanıcıyı mı girmesini istediğini belirtebileceksin.

Synced_blocks_-_hero.png

BİR SONRAKİ

Senkronize bloklar

Notion, içerik bloklarını birden çok konum arasında senkronize etmene olanak tanır. Senkronize bloklar ile tüm bu örnekleri aynı anda düzenleyebilirsin 🔄

bottom of page