top of page

Matematik denklemleri

Math_equations_-_hero.png

BU MADDEDE

Herhangi bir Kavram sayfasında güzel biçimlendirilmiş, anlaşılır matematiksel karakterler, ifadeler ve denklemler görüntüleyebilirsin. Bu, not almak, teknik dokümantasyon, ev ödevi veya kesirleri ve denklemleri kullanman gereken her yerde kullanışlıdır 🧮

Notion, LaTeX işlevlerinin büyük bir alt kümesini destekleyen matematik denklemlerini oluşturmak için KaTeX kitaplığını kullanır.

Blok olarak bir matematik denklemi ekle

  • Fareyle yeni bir satırın üzerine geldiğinde solda görünen + işaretini tıkla. Aşağı kaydır ve açılır menüden Denklemi engelle'yi seç. Alternatif olarak, /matematik yaz ve enter tuşuna bas.

  • Yeni denklem bloğu yerindeyken, denklemini yazmak veya yapıştırmak için içini tıkla veya cmd/ctrl + enter/return tuşlarını kullan.

Satır içi matematik denklemi ekle

Notion'daki metni kalın, üstü çizili veya kod gösterimi olarak biçimlendirebildiğin gibi, metnini de bu ikinci dereceden formül gibi bir matematik denklemi olarak biçimlendirebilirsin:

Matematik denklemlerini satır içi eklemenin birkaç farklı yolu vardır ve tümü klavye dostudur.

Metin kısayollarıyla:

  • İki dolar işareti ve ardından denklemini yaz. Formülünü iki dolar işaretiyle daha kapattığında denkleme dönüşecektir.

Denklem girişi ile:

  • Denklem girişini açmak için ctrl/cmd + shift + E klavye kısayolunu kullan.

  • Girişe denklemini yaz ve enter tuşuna bas.

Satır içi denklemi düzenle

  • Mevcut bir denklemi üzerine tıklayarak düzenleyebilirsin Bu, denklem girişini açacak ve denklemde yaptığın değişiklikler sayfana canlı olarak yansıyacaktır.

  • Bir denkleme gitmek için klavyendeki ok tuşlarını da kullanabilirsin. İmlecin denklemin üzerinden geçtiğinde denklem girişi açılacak ve ok tuşuna aynı yönde basmaya devam edersen denklem girişi kapanacaktır.

Tanınan semboller

Notion, \KaTeX dilindeki tüm sembol ve işlem kapsamını destekler. Desteklenen işlevlerin tam listesi için lütfen aşağıdaki bağlantıları ziyaret edin:

Desteklenen Fonksiyonlar · KaTeX
Destek Tablosu · KaTeX

Ekran Resmi 2022-01-06 15.40.30.png

Not: KaTeX, LaTeX tarafından desteklenen tüm matematiksel gösterimleri değil, çoğunu kapsar. Denklemin Notion'da doğru şekilde oluşturulmuyorsa, bu işlevin desteklenip desteklenmediğini görmek için lütfen yukarıdaki bağlantıları ziyaret et

SSS

LaTeX'i bilmiyorum ama Notion denklemlerini kullanmak istiyorum. Nasıl başlayabilirim?


Ev ödevi, sınıf notları veya laboratuvar raporları için LaTeX'i kullanmaya başlamak kolaydır. Temel aritmetik ve değişken adları zaten LaTeX'te geçerlidir.

Sadece belirli sembollere bakman gerekiyorsa, Detexify, sembolü çizmene ve karşılık gelen LaTeX kodunu aramana izin veren harika bir kaynaktır.

Daha güçlü LaTeX öğrenmek için, Overleaf belgeleri temel bilgileri öğrenmek için harika bir yerdir:


Overleaf'in tam özellikli bir LaTeX düzenleyicisi olduğunu unutma, bu nedenle belgelerdeki her şey Notion'da desteklenmez. Şüphen varsa, hangi işlevlerin desteklendiğini belirlemek için her zaman bu Desteklenen İşlevler listesini veya alfabetik Destek Tablosunu kontrol edebilirsin.

Neden belirli bir denklemi oluşturamıyorum? Hangi formülleri/kütüphaneleri destekliyorsunuz? Kullanmak istediğim bir formül veya kitaplık için destek ekleyebilir misiniz?
Notion, denklemleri oluşturmak için KaTeX kitaplığını kullanır. KaTeX, Desteklenen İşlevler listesinde belgelenen ve bu Destek Tablosunda alfabetik olarak sıralanan büyük bir LaTeX alt kümesini destekler. Yeni işlevler veya ortamlar için destek istemek için KaTeX GitHub projesinde bir sorun açabilirsin.

Hizalama ortamını kullanmaya çalışıyorum ve çalışmıyor!
KaTeX belgelerinin Ortak Sorunlar sayfasından:

"KaTeX hizalama ortamını desteklemiyor çünkü LaTeX matematik modunda hizalamayı desteklemiyor. Hizalanmış ortam aynı işlevselliği sunuyor ancak matematik modunda, bu yüzden onun yerine bunu kullanın."

Üst simge ve alt simge için satır içi denklemler kullanabilir miyim?
Üst simge ve alt simge için satır içi denklemler kullanmak mümkündür, ancak bu, metnin "denklem yazı tipinde" bir denklem olacağı anlamına gelir.

Üst simgeyi belirtmek için ^ kullan, örneğin: x^2

Alt simgeyi belirtmek için _ kullan, örneğin: H_2O

Üst simge veya alt simgeye dahil etmek istediğin birden fazla karakter varsa, bunları süslü parantez içine al. Örneğin: 23^{rd}

Satır içi LaTeX'i kopyaladığımda/yapıştırdığımda ne olur?
Size kaynak kodunu verecektir.

Kimya için Notion'u nasıl kullanırım?
Notion, mhchem uzantısındaki \\ce ve \\pu kimyasal denklem makrolarını destekler. Bu kısayollar, güzel kimyasal ve matematiksel denklemleri hızlı ve kolay bir şekilde dizmene olanak tanır.

Satır içi ve blok denklemler arasında nasıl dönüşüm yapabilirim?
Satır içi denklem içeren bir bloğun varsa, bunu bir blok denklemi yapmak için "Dönüştür" menüsünü kullanabilirsin.

Hala daha fazla sorun mu var? Bize mesaj gönder

BİR SONRAKİ

Kod blokları

Kod blokları, programlama kavramlarını göstermek, kodu diğer geliştiricilerle paylaşmak veya kendi kod parçacıkları kitaplığını korumak için kullanışlıdır. Ayrıca, başka bir yerde kullanmak üzere herhangi bir miktarda kodu panona kopyalamayı çok kolaylaştırırlar 🕹️

bottom of page