top of page

Genel sayfalar & web yayıncılığı

BU MADDEDE

Notion'da oluşturduğun herhangi bir sayfa, bağlantılar içeren, tamamen gezilebilir (ve aranabilir) bir web sitesi oluşturarak, genel bir sayfaya dönüştürülebilir. Bir blog yayınla, özgeçmişini veya portföyünü, iş listelerini, bir açılış sayfasını yayınla... olasılıklar web'in kendisi kadar geniştir 🪄

İnsanlar genel sayfalarını nasıl görüyor

Ekran Resmi 2022-01-06 15.40.30.png

Not: Web'de bir Notion sayfası yayınladığında, adın, soyadın ve Notion hesabın için kullandığın e-posta adresi web sayfasının meta verilerine dahil edilebilir.

 • Notion sayfan herkese açık olduğunda, web'deki herkes onu okuyabilir ve belirli bileşenlerle etkileşim kurabilir:

 • Alt sayfalar da varsayılan olarak alt sayfalarından herhangi biriyle birlikte yayınlanır.

  • Alt sayfa izinlerini genel görünümden gizlemek için kısıtlayabilirsin!

 • Veritabanları için, görüntüleyenler görünümler arasında geçiş yapabilir ve içerdikleri sayfaları açabilir.

 • Sitenin navigasyonu, tüm izleyiciler için en üstte bir içerik haritası menüsü olarak görünür.

 • Sağ üstte, kullanıcılar sayfanın (ve tüm alt sayfalarının) içeriğinde arama yapabilir veya sayfanım tam, düzenlenebilir bir kopyasını kendi Notion çalışma alanlarına eklemek için Çoğalt'ı tıklayabilir (bu özelliği açtıysan) .

 • Düzenlemeye izin ver'i açtıysan, bağlantına sahip olan ve bir Notion hesabına giriş yapmış kişiler sayfanda düzenlemeler yapabilir.

Public_Page.png

Sayfayı genele çevir

 • Herhangi bir Notion sayfasının sağ üst köşesindeki Paylaş'ı tıkla.

 • Web'de paylaş'ı aç. Sayfan artık web'de yayında. Erişim otomatik olarak Bağlantıya sahip olan herkes görüntüleyebilir olarak ayarlanır.

 • Diğer Notion kullanıcılarının sayfanda seninle birlikte çalışabilmesi için yorumlara ve düzenlemelere de izin verebilirsin. Bir Notion hesabına giriş yapmamış kişiler sadece sayfayı okuyabilir.

Public_Share_to_the_Web.png
Ekran Resmi 2022-01-06 15.40.30.png

Not: Web'de paylaşımı ilk kez etkinleştirdiğinde, çalışma alanının genel bağlantıları için bir alan ayarlaman için bir istem görürsün. 

Genel sayfanı paylaş

Her Notion sayfasının e-posta, sosyal medya, metin ve diğer çevrimiçi kanallar aracılığıyla paylaşabileceğin benzersiz bir URL'si vardır. Sayfanın URL'sini kopyalamak için:
 

 • Sağ üstteki Paylaş'ı tıkla.

 • Kopyala'yı tıkla. URL, seçtiğin yere yapıştırmak veya paylaşmak için panona kopyalanır.

Public_Share_Link.png
 • Varsayılan olarak, çalışma alanının genel sayfa URL'lerine tanımlayıcı olarak benzersiz bir dize 100.notion.site gibi-benzersiz-bir-dize
  verilir. Bunu değiştirmek istersen, buradaki talimatları izle →

 • Kendi çalışma alanı yerini ayarladıysan, acme.notion.site
  gibi herkese açık sayfa URL'lerinin başında görüntülenir.

 • Çalışma alanı etki alanını değiştirirsen, önceki etki alanıyla (öncekialan.notion.site) başlayan mevcut bağlantılar artık çalışmayacaktır. Yeni bağlantıları yeniden paylaşman gerekecek.

Ekran Resmi 2022-01-06 15.40.30.png

Not: Benzersiz acme.notion.site URL'si yalnızca çalışma alanında herkese açık olarak paylaşılan sayfalar için kullanılır. Dahili olarak, URL'yi notion.so/acme olarak görmeye devam edeceksin.

Düzenlemelere izin ver

Herkese açık sayfanın bağlantısı olan herhangi bir Notion kullanıcısının düzenleme yapmasına izin verebilirsin. Bu, varsayılan olarak her zaman kapalıdır.
 

 • Sağ üstteki Paylaş'ı tıkla, Web'de paylaş'ı ve ardından Bağlantı seçeneklerini göster'i aç. Düzenlemeye izin ver'i aç.

 • Yalnızca Notion kullanıcıları düzenleme yapabilir. Anonim düzenlemeler desteklenmez. Bir Notion hesabına giriş yapmamış olan herkes salt okunur sürümü görecektir.

 • Bağlantın aracılığıyla bir Notion hesabına kaydolan herkes, kayıt işleminin daha kolay ve kısaltılmış bir sürümünü görecek, böylece seninle daha da hızlı çalışmaya başlayabilirler.

Public_Sharing_Editing.png
Ekran Resmi 2022-01-07 11.58.56.png

İpucu: Genel sayfalarda düzenlemelere izin vermek, büyük bir grupta bir şey üzerinde çalışmanın harika bir yoludur. Örneğin, birlikte bir şeyler oluşturmak için bağlantıyı sınıfınla, sosyal medya takipçilerinle veya arkadaş grubunla paylaş.

Yorumlara izin ver

Tarayıcılarında oturum açmış herhangi bir Notion kullanıcısının genel sayfana yorum yapmasına izin verebilirsin:
 

 • Sağ üstteki Paylaş'ı tıkla, Web'de paylaş'ı aç, ardından Bağlantı seçeneklerini göster tıkla.

 • Yorumlara izin ver'i aç.

 • Sadece Notion kullanıcıları yorum bırakabilecektir. Anonim yorumlar desteklenmez. Bir Notion hesabına giriş yapmamış olan herkes salt okunur sürümü görecektir.

Public_Sharing_Comments.png

İnsanların sayfanı kopyalamasına izin ver (veya verme)

Bir sayfayı herkese açık yaptığında, diğer Notion kullanıcıları varsayılan olarak onu çoğaltabilir. Sağ üstte bir Çoğalt butonu görürler. Tıkladığında, sayfan tam olarak oluşturduğun gibi kenar çubuğunun Özel bölümüne eklenir.

İstersen yineleme seçeneğini devre dışı bırakabilirsin:

 • Sağ üstteki Paylaş'ı tıkla.

 • Şablon olarak çoğaltmaya izin ver'i kapat.

Public_Sharing_Duplicate.png

Sayfanı arama motorlarına ekle

Varsayılan olarak, genel sayfan arama motoru sonuçlarında görünmez. Ancak, istersen Google'ın ve diğer arama motorlarının sayfanı alakalı sorgular için sonuçlarda görüntülemesine izin verebilirsin.
 

 • Sağ üstteki Paylaş'ı tıkla, Web'de paylaş'ı aç, ardından Bağlantı seçeneklerini göster'e tıkla

 • Arama motoru dizine eklemeyi aç.

Public_Sharing_Search_Engine.png
Ekran Resmi 2022-01-06 15.40.30.png

Not: Genel sayfalarında arama motoru indekslemeyi etkinleştirmek için ücretli bir aboneliğin olması gerekir.

Herkese açık bir ana sayfa ayarla

Web'de paylaşılan sayfaların varsa, hangisini varsayılan ana sayfa olarak görüntülemek istediğini seçebileceksin, bu sayfaya domain.notion.site adresinden ulaşabilirsin.
 

 • Kenar çubuğundaki Ayarlar & Üyeler'e, ardından Ayarlar'a git.

 • Genel ana sayfa bölümüne ilerle. Açılır menüde, herkese açık olarak paylaşılan sayfalarından hangisini genel ana sayfa yapmak istediğin seçebileceksin.

 • Bunun altında, genel ana sayfanın URL'sini göreceksin.

Set_homepage.png

SSS
Notion özel etki alanlarını destekliyor mu?
Bu talimatları izleyerek URL'nin bir kısmını özelleştirebilirsin. Örneğin, şirketinin adı Acme Inc. ise, URL'nizi www.notion.so/acmeinc olarak özelleştirebilir, ancak www.acmeinc.com olarak özelleştirebilirsiniz (henüz öyle!).

Link bağlantısı gibi bir sayfanın belirli bir bölümüne bağlantı verebilir misiniz?
Herhangi bir bloğun yanındaki ⋮⋮ simgesini tıkla ve menüden Bağlantıyı kopyala'yı seç. Bu, link bağlantısını o bloğa panona kopyalayacaktır.

İçindekiler genel sayfalarda çalışır, dolayısıyla bu aracı genel sayfandaki başlıklara link bağlantıları oluşturmak için de kullanabilirsin. İçindekiler tablosu eklemek için /table of yaz ve enter tuşuna bas.


Tüm genel sayfalarımın listesini görmenin bir yolu var mı?
Şu anda değil, ne yazık ki 😓 Bunun üzerinde çalışacağız!

Çalışma alanımda zaten herkese açık Notion sayfalarına yönelik çok sayıda bağlantı paylaştıysam, bu eski notion.so bağlantıları çalışmaya devam edecek mi?
Evet! Eski notion.so bağlantıların çalışmaya devam edecek. Bağlantı 29 Haziran 2021'den sonra oluşturulduysa, insanları yeni bağlantıya tıklayabilecekleri bir ara sayfaya götürecektir.

Genel sayfa URL'mi paylaştım, ancak insanları "Aşağıdaki bağlantıyı izleyerek harici siteye devam edin" hata mesajıyla bir sayfaya götürüyor. Neyi yanlış yaptım?
Genel sayfanın doğrudan URL'si yerine tarayıcından kopyalanan URL'yi paylaşıyor olabilirsin.

Kullanıcıları doğrudan genel sayfana götürecek URL'yi almak için sayfanın sağ üst köşesindeki "Paylaş" butonunu ve ardından "Bağlantıyı kopyala"yı tıkla. Bu URL'de, URL'nin başında çalışma alanı yerin bulunur (ör. workspacedomain.notion.site).


Çalışma alanı alan adımı değiştirirsem, genel sayfa URL'lerim çalışmaya devam eder mi?
Çalışma alanı etki alanını değiştirirsen, önceki etki alanıyla (öncekialan.notion.site) başlayan mevcut bağlantılar artık çalışmayacaktır. Yeni bağlantıları yeniden paylaşman gerekecek.

Yeni bağlantıları, sayfanın sağ üst köşesindeki "Paylaş"a ve "Bağlantıyı kopyala"ya tıklayarak bulabilirsin.


Bir sayfayı parola ile koruyabilir miyim?
Şu anda yok ama yapılacaklar listemizde! Şimdilik, sayfanın üst kısmındaki Paylaş menüsündeki Kişiyi davet et butonunu kullanarak sayfanı özel olarak paylaşabilirsin, ancak bu kişinin görebilmesi için bir Notion hesabına sahip olması gerekir.

Notion hesapları yoksa, Paylaş menüsünde Genel erişimi etkinleştirebilir ve gizlilik için arama motoru dizine eklemenin devre dışı bırakıldığından emin olabilirsin. Bununla birlikte, bağlantıya sahip olan herkes onu web'de görebilecek.

Hala daha fazla sorun mu var? Bize mesaj gönder

SAML_SSO_configuration_-_hero.png

BİR SONRAKİ

SAML TOA yapılandırması

Notion, kurumsal müşterilerin uygulamaya tek bir kimlik doğrulama kaynağı üzerinden erişmeleri için Tek Oturum Açma (SSO) işlevselliği sağlar. Bu, BT yöneticilerinin ekip erişimini daha iyi yönetmesine ve bilgileri daha güvenli tutmasına olanak tanır 🔐

bottom of page