top of page

Bağlantılı veritabanları

BU MADDEDE

Çalışma alanında başka bir yerde veritabanı içeriğine başvurman mı gerekiyor? Bağlantılı veritabanları, aynı kaynak verileri birden çok konumda göstermene, filtrelemene ve sıralamana olanak tanır ⛓

Bağlantılı veritabanı oluştur

  • Fareyle üzerine gelindiğinde sol kenar boşluğunda görünen + tuşuna bas veya /bağlı yazıp enter tuşuna bas.

  • Çalışma alanındaki belirli veritabanlarını aramak için yazmana izin veren bir menü açılır. Ayrıca göz atmak için kaydırabilirsin.

  • Seçtiğin veritabanı, orijinali değiştirmeden filtreleyebileceğin, sıralayabileceğin ve farklı şekilde görüntüleyebileceğin orijinalin bir kopyası olarak görünecektir.

Bağlantılı veritabanlarını düzenle

Her bağlantılı veritabanını, kaynak veritabanının iki yönlü bir alıntısı olarak düşün. Aynı kaynak verilere başvurur, ancak kendi görünümleri, filtreleri ve sıralamaları vardır.

  • Bağlantılı bir veritabanıyla etkileşim kurarken, oluşturduğun ve sildiğin görünümler, filtreler veya sıralamalar orijinal veritabanındaki görünümleri etkilemez.

  • Ancak, bağlantılı bir veritabanının gerçek içeriğinde veya özelliklerinde yaptığın düzenlemeler orijinale yansıtılacaktır.

  • Tek bir sayfada satır içi olarak istediğin kadar bağlantılı veritabanı ekleyebilirsin. Kendi gösterge tablonu oluşturmak için bunları farklı amaçlar için filtrele.

Linked_database_dashboard.png

SSS
Bağlantılı bir veritabanıyla bir sayfa paylaşmayı denedim, ancak alıcı onu göremedi.
Bu tür bir sayfayı kiminle paylaşıyorsan, o veritabanının bağlantılı alıntılarını görebilmek için orijinal veritabanına erişimi olması gerekir.

Bağlantılı veritabanıma orijinal veritabanından farklı bir ad verebilir miyim?
Şu anda değil. Yine de bunu soran birkaç kullanıcımız oldu, bu yüzden yapılacaklar listemizde!

BİR SONRAKİ

Veritabanı Şablonları

Çoğu veritabanı, tekrar tekrar oluşturulan aynı türdeki sayfaları içerir. Haftalık toplantı notlarını, hata raporlarını veya tasarım özelliklerini düşün. Bunu kolaylaştırmak için veritabanı şablonları, belirli sayfa yapılarını tek tıklamayla tanımlamana ve çoğaltmana olanak tanır 🖨

bottom of page