top of page

Veritabanı nedir?

What_is_a_database_-_hero.png

BU MADDEDE

Veritabanları, Notion'da sayfalarını yönetmene ve düzenlemene yardımcı olan temel bir özelliktir. Ne olduklarını ve çalışma alanını yükseltmene nasıl yardımcı olabileceklerini açıklayalım 🗄

Veritabanları sayfa koleksiyonlarıdır

Notion veritabanlarını dosya dolapları veya defterler olarak düşün. Her veritabanı bir kapsayıcı görevi görerek birden çok Notion sayfasını tek bir yapı içinde kolayca düzenlemene olanak tanır. Aşağıdaki ekran görüntüsünde, tablonun her satırı "Yol Haritası" veritabanındaki bir sayfadır.

Bu, tüm sayfa koleksiyonunu aynı anda kuş bakışı görmeni sağlar. Daha derine inmen gerektiğinde, bir veritabanındaki her sayfa açılarak ayrıntılı içeriği ortaya çıkarılabilir.

Veritabanları sayfanın kendisidir

Ama bekle! Her veritabanı aynı zamanda bir sayfadır! Bu güçlüdür, çünkü veritabanlarını başka herhangi bir sayfada olduğu gibi diğer içeriğin yanına taşımana ve yerleştirmene olanak tanır.

Veritabanlarının özellikleri vardır

Bir veritabanındaki tüm sayfaları düzenlemene yardımcı olmak için, her bir öğeyi bağlamsallaştırmak, etiketlemek ve büyütmek için özellikler eklenebilir.

 

Daha sonra bu özellik değerlerine göre arama yapabilir, filtreleyebilir ve sıralayabilirsin.

Veritabanı görünümleri aynı içeriği farklı şekillerde görüntüler

Notion'daki veritabanları statik değildir. Her bir veritabanındaki sayfalar, birçok farklı biçimde veya bizim görünümler dediğimiz biçimde görüntülenebilir.

 

Tablo görünümüne ek olarak, bir veritabanının içeriği bir liste, pano, takvim, galeri veya bilgiyi en kullanışlı hale getiren şey ne ise, örneğin zaman çizelgesi olarak görselleştirilebilir.

Create_a_database_-_hero.png

BİR SONRAKİ

Veritabanı oluştur

Şimdi bir veritabanı oluşturacağız ve onu temel veritabanı eylemlerini ve özelliklerini göstermek için kullanacağız. Veritabanı özellikleri, görünümler, filtreler ve sıralamalarla oynamaya başlayacaksın - hadi başlayalım 📈

bottom of page