top of page

Blok nedir?

Ekran Resmi 2022-01-05 16.16.02.png

BU MADDEDE

Notion'u dipsiz bir blok olarak düşün. Ne istersen, nasıl istersen inşa et! Bir LEGO kalesinin birçok LEGO tuğlasından oluşması gibi, Notion'da oluşturduğun her sayfa birçok "bloktan" oluşacaktır 🧱

Notion'daki her şey bir "bloktur"

Notion'da ilk sayfanı oluşturup yazmaya başladığında, bir metin bloğuyla başlamış olursun. Ancak Notion sayfaları düz metinden çok daha fazlasını içerebilir!

 

Metin, resim veya tablo olsun, bir sayfaya eklediğin her içeriği tek bir blok olarak hayal et. Her sayfa, istediğin şekilde birleştirilmiş bir blok yığınıdır.

 

Farklı blok türlerinin işaret edildiği yalnızca bir örnek sayfa:

Block_examples.png.webp
Ekran Resmi 2022-01-07 11.58.56.png

İpucu: Ekleyebileceğin tüm farklı içerik türlerini görmek için klavyendeki  /  tuşuna bas (veya mobildeysen klavyenin üzerindeki + düğmesine dokun).

Bloklar dönüşebilir

Notion'daki herhangi bir blok, bilgiyi yeni bir şekilde kullanmak, görüntülemek veya derinleştirmek için başka herhangi bir blok türüne dönüştürülebilir.

 

Bunu, "blok tutamacı" dediğimiz bir bloğun solundaki ⋮⋮ sembolüne tıklayarak dene. İlgili menüde Dönüştür'ü seç ve bloğunu başka bir şeye dönüştür!

Bloklar yeniden düzenlenebilir

Aynı ⋮⋮ blok tutamacı, mevcut blokları sürükleyip bırakmak için kullanılabilir. Bu, düşüncelerini tek bir hareketle yeniden düzenlemeyi, yeniden sıralamayı ve yeniden şekillendirmeyi kolaylaştırır.

Kendi araçlarını oluşturman için bir araç

Notion, olması gerektiği kadar narin veya güçlüdür ve bloklar, mükemmel aracı tam olarak istediğiniz şekilde oluşturmana olanak tanır.

maxresdefault.jpeg

BİR SONRAKİ

Notion'da oluşturduğun her sayfa, istediğin içeriği ekleyebileceğin yeni bir tuvaldir. İlkini oluşturmak için bu adımları izle 📄

 

bottom of page